Dermokosmetyki – co to? Dlaczego warto je stosować?

Dermokosmetyki - co to Dlaczego warto je stosować

Dermokosmetyki są efektem współpracy kosmetyki i dermatologii. Ideą, która stoi za ich produkcją, jest chęć dostarczenia kobietom i mężczyznom kosmetyków zapewniających z jednej strony piękno, a z drugiej zdrowie.

Współczesna medycyna i kosmetyka lepiej rozumieją sposoby, w jaki skóra reaguje na czynniki zewnętrzne. Takie jak np. promienie słoneczne lub zanieczyszczone powietrze. Wiemy więcej na temat powodów i sposobów, w jaki skóra starzeje się i traci jędrność. Dlaczego pojawiają się zmarszczki i rozwijają się dolegliwości skórne. Rosnąca wiedza i duże zapotrzebowanie na szybciej działające kosmetyki przyczyniły się do rozwoju produktów takich jak dermokosmetyki, które wcześniej ograniczały się tylko do zastosowań ściśle medycznych. Choć nie są to klasyczne kosmetyki urodowe, wpływają pozytywnie na wygląd i kondycję skóry.

Czym są dermokosmetyki?

Są to kosmetyki dermatologiczne, które łączą w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Aby produkty mogły zostać zakwalifikowane jako dermokosmetyki, muszą zawierać składniki aktywne, których skuteczność została potwierdzona w testach laboratoryjnych. Ich skład zawiera substancje o większym stężeniu niż zwykłe kosmetyki. Dzięki temu działają na skórę szybciej i wydajniej.

Wytwarzanie kosmetyków dermatologicznych jest dość skomplikowanym procesem, ponieważ w czasie testów trzeba ustalić efekty ich stosowania, wpływ na skórą, stężenie różnych substancji, a także sposób ich wytwarzania i stosowania. Takie produkty kosmetyczne to dużo więcej niż zwykłe kosmetyki hipoalergiczne. Dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do ich zakupu będzie apteka internetowa.

Kto powinien, a kto może stosować dermokosmetyki?

Odbiorcy dermokosmetyków to zazwyczaj bardzo precyzyjnie określona grupa, dla której produkowane są pojedyncze produkty lub całe serie przeznaczone do stosowania na skórę z określonym problemem dermatologicznym. Chodzi tu np. o dermokosmetyki na trądzik, pękające naczynka, atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę. Dodatkową grupą docelową dermokosmetyków są osoby, u których występują reakcje alergiczne na tradycyjne kosmetyki. Produkty te są także chętnie stosowane przez kobiety w ciąży oraz mamy małych dzieci.

Jakie są ich główne zalety?

Dostępne w drogeriach i aptekach dermokosmetyki mają dużo zalet. Jak wspomnieliśmy ich produkcja poprzedzona jest wieloma dodatkowymi testami laboratoryjnymi, są więc po prostu lepiej przebadane. Dzięki większemu stężeniu substancji aktywnych działają bardziej skutecznie w przypadku różnego typu problemów skórnych. Do tego są antyalergiczne oraz na ogół pozbawione substancji zbędnych z leczniczego punktu widzenia, czyli barwników i kompozycji zapachowych. Ich składy wzbogacone są za to o substancje bioaktywne, jak witaminy, a także lipidy, przeciwutleniacze i składniki przeciwzapalne pochodzenia roślinnego.